EPİLASYON, LAZER EPİLASYON

Uzun zamanlardan bu yana hem kadınlar hem de erkekler, estetik kaygılarıyla birlikte ve sağlık sorunları nedeniyle oluşan istenmeyen tüylerinden kurtulmak istemişlerdir. Bu durum insanların zaman içerisinde çok değişik çözümler getirmesine neden olmuştur. En çok bilinen yöntemler arasında ağda, iple kıl çekme, jilet ve içeriklerinde kimyasal maddeler barıdnıran tüy dökücü kremler, iğneli epilasyon olmuştur. Bütün bu yöntemlerin hepsinin bir ortak özelliği ise hiçbirinin kesin sonuç vermemesiydi. Modern teknolojinin sağladığı imkanlarla birlikte günümüzde de rahatlıkla kullanılan lazer teknolojisi insan hayatına girdi. İstenmeyen kılların daha etkili çözümü olarak karşımıza çıkan bu yöntem insanların ihtiyaçlarına daha fazla cevap vemekte ve daha net sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer epilasyon yöntemi, istenmeyen tüylerin lazer aracılığı ile yok edilmesi yöntemidir. Bu yapılırken önemli olan ise bunun nasıl geçekleştiğidir ki insanlar için net sonuçlar da bunlara bağlı olarak alına bilir.
Öncelikle kişi için uygun olan lazer tipi ile istenmeyen tüylerin olduğu bölüme lazer ışını uygulanır. Örneğin dalga boyu 755 nm olan Alexandrite lazer ışını cilt altındaki kıl köküne ulaşır. Burada kılın oluşumuna katkıda bulunan melanin maddesi tarafından lazer ışını emilir. Emilen bu ışın ısıya dönüşerek kıl kökü tahrip edilir. Bu sayede o bölgedeki kılların bir kısmı zayıflar bir kısmıda yok olur. Bir kaç kez bu uygulama gerçekleştirilirse bu bölgedeki kıllar ortadan kalkar. Böylece lazer epilazyon uygulaması başarılı olur.

LAZER EPİLASYON İSTENMEYEN TÜYLERİ NASIL YOK EDER?

Cilt yüzeyine uygulan lazer ısını cilt altındaki dokuya nüfuz eder. Buradan kıl köküne ulaşır ve kıl kökündeki melanin maddesi tarafında emilir. Emilen bu ışık kaynağı burada ısıya dönüşür ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu uygulama sonucunda kıl kökünden başka bir yapıya başka bir hücreye zarar verrilmez. Böylece kıl oluşumu önce zayıflar ve bir sonraki seanslarda da tamamen yok olur.

NERELERDE LAZER EPİLASYON YAPTIRABİLİRİM?

Lazer epilasyon uygulaması yaptırılmadan önce mutlaka kişinin kendisine en uygun lazer epilasyon kliniğini seçmesi gerekmektedir. Bir lazer epilasyon kliniğinde başlıca olması gereken unsurlar bulunmalıdır. Doktor kontrolünde ve alanında uzman, bilgi birikimi yüksek deneyimli estetisyenler tarafından yapılması gerekmektedir. Kuruluşun sağlık bakanlığından mutlak suretle ruhsatlı olmasıda gerekmekte. Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan cihazlar son teknoloji ürünü olması gerekmekte ve klinik çalışmalardan ve testlerden başarıyla geçmiş olmalı. Bunun yanında kendi branşında uzman olan kadronun lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerle iletişimin üst düzeyde olması ve onların sorunlarını en iyi şekilde dinlemesi ve en iyi çözümü sunması gerekmektedir.

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ VARMIDIR?

Lazer epilasyon uygulamsı kimyasal bir uygulama olmadığı için yan etki gibi durumlarla karşılaşmak çok nadirdir. Lazer epilasyon yan etkisinin nasıl olabileceği bigi bir soruya ise verilecek tam cevap uygulama yaptırıldıktan sonra ciltte meydana gelen hafif bir kızarıklık ve yanma hissidir. Uzman kadro ve deneyimi olan kliniklerin yanlızca bu gibi sorunları olmakta ve bunun yanında işlerini ciddiye almayan ve işlerinde kurrumsal ciddiyetle çalışmayan kuruluşlarda daha ciddi sorunlarla karşılaşılmıştır. Bu sorunlar da kişiye uygun doz vermemekle birlikte ciltte yanıklar ve hafif cilt lekeleri olmuştur.

LAZER EPİLASYON YAPILMADAN ÖNCE NELER YAPILMALI?

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmaya karar veren kişiler öncelikli olrak bir uzman kuruluşla görüştükten sonra yaptırmaya karar verirlese,

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmadan önce bronzlaşmamış olması gerekmektedir.
Ayrıca kılları kökten alan yöntemlerden uzak durması gerekmektedir.(ağda, cımbız, depilasyon … vs.)

EPİLASYON SONRASI YAPILMASI GEREKENLER.

Lazer epilasyon yapılan bölge uygulama sonrasında ki 10 -15 gün güneşten korunmalı,
Lazer epilasyon yapıldıktan sonra solaryuma girilmemeli,
Uygulam yapıldıktan sonra sıcak su ile duş almak yerine ılık bir suyla duş alınmalıdır.
Güneşe çıkmak gerekiyorsa yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.
http://www.epilasyon.tc/ ALINTIDIR…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: