Kurdele nakışı Kırlentler -2-

İsmek Beşiktaş 2006

Delirmeden şu post u atabilirsem ne ala. İki kez yazdım ve ikisindede silindi delirecektim yani. Neyse hiç olmamış gibi davranıp yazacağım, bu sefer publish etmeden kopyalamayı unutmayacağım.

Alttaki şeker kırlente uygulanan teknik boncuklara ipek kurdele sarılarak, hemen akabinde de desene monte edilerek yapılmış. Yaprakların bir kısmında kurdele iğnesi tekniği diğer kısmında düz yaprak tekniği kullanılarak yaprak oluşturulmuş. Sapında da aynı teknik kullanılmış.

Uzaktan

Bu örnekte ( resimden çok anlaşılmadığından tahminen yazıyorum ) çiçekleri iki tonda organze kurdele ile zincir yaprak tekniği kullanılmış. Yanlız batış aralıkları daha uzun yapılmış. Yaprak ve saplarda gelişi güzel batarak düz yaprak tekniği uygulamış

Yakından

Bu örnekte ise ana çiçek, kurdelenin bir kenarından teğel çekip büzdürülerek ( inşallah yanlış anlatmıyorumdur varsa yanlışım bilenler düzeltirse sevinirim ) oluşturulmuş. Yapraklarda bu teknik sık aralıklarla yapılırak uygulanmış.Küpeli çiçeğini oluşturmak için kurdele iğnesi tekniğini iç içe kullanmış. Küçük yapraklarda düzyaprak ve dallarda el nakışı ipi ile sap işi yapılarak tamamlanmış.

Yakından

Alttaki kırlentte ise çiçekler kurdele iğnesi tekniği kullanılarak oluşturulmuş. Dallar( bazı yerde kurdele bazı yerde el nakışı ipi ile ) ve yaprakların hatlarında sap işi tekniği kullanılmış. Yaprakların içleride tohum işi ile doldurulmuş.

Başka açıdan

Bu mükemmel işlemeleri yapan hanımlara bize bu göz zevkini yaşattıkları için çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz…

Teknikler için bağlantı kurduğumuz Nursen hanıma da teşekkür ediyoruz…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: